Badania - Hamulce Net

Przejdź do treści

Menu główne:

Badania

Klocki hamulcowe

Badania i doświadczenia

Od ponad stu lat, po dzień dzisiejszy, Ferodo bezustannie dążyło do osiągnięcia najwyższej jakości, bezpieczeństwa i szczytu technicznych parametrów w technice hamulców. Ferodo inwestuje wiele milionów funtów i euro na badania rocznie, zatrudnia rozległą liczbę naukowców i inżynierów czyniących ciągle postępy w pogłębianiu światowej wiedzy i zrozumienia technologii tarcia. Bardzo wielu inżynierów pracuje nad nowymi produktami, kolejnymi zastosowaniami, w centrach technicznych na całym świecie.

W teście AMS Fade Simulation (2-3.08.2000) Ferodo Premier pokonało konkurentów (dwa czołowe koncerny w produkcji klocków hamulcowych) aż o 23 metry. Test polegał na ponad 10-krotnym, stałym nacisku na pedał hamulca, hamowanie ze 100 km/godz. Temperatura pracy - 700 st. C. Uzyskano średni współczynnik tarcia 0,29. Pozostali konkurenci – 0,21 i 0,20.

Jakość oryginalnego wyposażenia (Original Equipment Quality)

Dzięki stałym dążeniom do uzyskania perfekcji, Ferodo znalazło się w elitarnym gronie dostawców tzw. oryginalnego wyposażenia (OE). Klocki hamulcowe, szczęki i okładziny hamulcowe są dostarczane do wiodących producentów układów hamulcowych i samochodów. Przez ponad 100 lat Ferodo dostarcza tę samą najwyższą jakość OE również do sprzedaży detalicznej. Ferodo nie może iść na kompromis, gdy chodzi o bezpieczeństwo i dlatego wciąż oferuje wyroby w jednym, najwyższym gatunku.
Dla przyk
ładu, ścisła współpraca Ferodo z Citroenem, dzięki kombinacji: klocki Ferodo – System EBA (Emergency Braking Assistance) Citroena C5, przyniosła aż 20%-ową poprawę w hamowaniu.
W Chapel-en-le-Frith (Derbyshire) od kwietnia 2003 r. ruszy
ła realizacja gigantycznego przedsięwzięcia – produkcji klocków hamulcowych dla koncernu Volkswagen ( wówczas: Audi A3, VW Golf, Bora, Touran & Cityvan, Seat Toledo i Skoda Octavia). Zakłady zaopatrują VW w ok. 4 miliony klocków hamulcowych rocznie. Jest to największy kontrakt Ferodo dla tej fabryki zatrudniającej 850 pracowników, w której poza tym produkuje się klocki na pierwszy montaż dla Forda, General Motors, Daimler Chrysler, Renault, Toyoty i BMW. Przypomnijmy, że fabryka w Chapel-en-le-Frith specjalizowała siê do tej pory w produkcji 100 %-owego zaopatrzenia w oryginalne klocki hamulcowe dla Forda Focusa.

Rynek cz
ęści zamiennych
Wi
ększość klocków i tarcz na tzw. pierwszy montaż pochodzi od wyspecjalizowanych producentów, działających na zamówienia wytwórców samochodów w oparciu o dane i za zgodą konstruktorów systemów hamulcowych. Typowym przykładem są klocki hamulcowe. Wśród europejskich konstruktorów najczęściej spotykane są systemy opracowane przez Bosch (dawniej Bendix), ATE (Alfred Teres), TRW (dawniej Lucas i Girling) oraz Brembo. Nazwa i patent konstruktora nie oznacza wcale autorstwa poszczególnych elementów składowych układu hamulcowego. Np. uszczelki może produkować hiszpański Autofren, tarcze - Brembo czy Zimmermann, zaś klocki stosowane na pierwszy montaż pochodzą od takich uznanych producentów, jak: Ferodo, Textar, Jurid i Galer. To te właśnie firmy liderują wśród dostawców materiałów ciernych. Cała prawda nie jest zbyt wygodna dla producentów samochodów i stąd unijne oznaczenia są skrzętnie zakrywane. Szersze opracowanie na ten temat można przeczytać na stronie:
http://www.motofocus.pl/technika/technika_4528.php


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego