Historia - Hamulce Net

Przejdź do treści

Menu główne:

Historia

Klocki hamulcowe

Początki w ogrodowej altanie

W 1897 r. angielski kupiec Herbert Frood stwierdził, że myśl techniczna dotycząca produkcji materiałów ciernych może mieć szansę powodzenia na rynku. Dlatego też rozpoczął swoje eksperymenty we własnej szopie ogrodowej, stając się pionierem w tej dziedzinie. Surowcem wyjściowym był materiał bawełniany służący do produkcji pasów, jednocześnie, czego był świadom, ów materiał szybko się ścierał i ulegał zużyciu.


Od pomysłu do przemysłu

Pan Frood starał się znaleźć taki związek chemiczny, który mógłby zespolić włókna bawełny tworząc twardą, trudną do ścierania powierzchnię. Swoimi wynalazkami Herbert Frood zainicjował zupełnie nową dziedzinę przemysłową. Po wielu próbach udało mu się stworzyć odpowiedni materiał, który można było stosować jako okładziny hamulcowe w pojazdach. Z każdym rokiem Frood powiększał zakres działalności handlowej tak w kraju, jak i za granicą.


Skąd się wzięła nazwa FERODO

Przełomowym momentem było zamówienie otrzymane w 1904 r. od General Omnibus Company na okładziny hamulcowe dla pierwszych autobusów. Kiedy następne zamówienia zaczęły napływać od innych producentów samochodów, H. Frood nazwał swój produkt FERODO, dodając literę E do swojego anagramu.


Sportowe rekordy

Frood najpierw starał się poznać problem, zrozumieć przyczyny powstawania, naukowo zbadać rozwiązania i w efekcie uzyskać wysoki poziom jakości w produkcji. Sto lat później, przedsiębiorstwo, które założył działa dokładnie na tych samych zasadach. Po wielu latach okazało się, że ta filozofia doprowadziła Ferodo na pierwsze miejsca listy rekordów w sportach motorowych. Wyrazem tego jest ponad 330 zwycięstw w wyścigach Formuły 1 oraz dominująca pozycja w wyścigach motocyklowych. Obecnie najlepsi na świecie kierowcy rajdowi i wyścigowi, stosując klocki hamulcowe FERODO, podtrzymują tradycyjną już obecność tej firmy w sporcie motorowym.


Ferodo wchodzi w skład FEDERAL-MOGUL

W 1920 r. doszło do przeobrażenia prywatnej spółki Frooda w spółkę FERODO LTD. Przedsiębiorstwo, aby sprostać wymaganiom nowo powstających dziedzin przemysłowych, nieustannie się rozwijało. Kiedy 5 lat później Herbert Frood odszedł na emeryturę FERODO LTD. stało się częścią spółki T & N (Turner and Newall), zaś od 1998 r. należy do koncernu FEDERAL MOGUL- światowego giganta w zakresie dostaw motoryzacyjnych części zamiennych.


Wojskowe zamówienia

Błyskawiczny rozwój firmy pozwolił na opanowanie dużej części rynku eksportowego w dziedzinie produkcji materiałów azbestowych w Wielkiej Brytanii. Druga wojna światowa przyniosła olbrzymie zapotrzebowanie na materiały cierne, głównie stosowane w celach wojskowych. Liczba zamówień była tak duża, że spowodowało to otwarcie drugiej fabryki w Caemarron w Walii. Mimo masowej produkcji, nad udoskonaleniem własnych produktów pracował bezustannie sztab specjalistów. Wieloletnia praca została uwieńczona sukcesem.


BERAL, ABEX, NECTO, WAGNER, SAXID - to też Ferodo

Podobne materiały znalazły zastosowanie w samochodach ciężarowych kilka lat później, równoczeœnie rozpoczęto stosować materiały bezazbestowe do sprzęgieł oraz innych elementów przemysłowych. Od 1989 r. wszystkie wyroby FERODO produkowane są z materiałów bezazbestowych. W latach osiemdziesiątych FERODO Ltd. umocniło swój udział oraz pozycję w UE. Dzięki nabyciu przez T & N firm: BERAL Gmbh (Niemcy) w 1984 r. oraz ABEX (Francja) i NECTO (Hiszpania) w 1990 r., T & N stworzyła oddzielną grupę producentów wyrobów ciernych. W 1992 r. zakupiono w Republice Czeskiej zakład produkcyjny w Kostelcu. W listopadzie 2011 do tego grona dołączył niemiecki producent SAXID.
Od 1995 r. PHU ALPRO zajmuje się importem i dystrybucją szerokiej gamy produktów spod znaku FERODO.


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego