Original Equipment - Hamulce Net

Przejdź do treści

Menu główne:

Original Equipment

Klocki hamulcowe

Oryginalne wyposażenie, czyli Original Equipment (OE)

Bezazbestowe materiały cierne FERODO trafiają jako oryginalne wyposażenie (OE) do 8 spośród 10 najlepiej sprzedających się samochodów na rynku. FERODO było lub jest nadal obecne jako dostawca tzw. pierwszego montażu dla takich producentów samochodów osobowych, jak: Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroen, Daewoo, Ferrari, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Jaguar, Lancia, Land Rover, Lotus, Nissan, Opel, Peugeot, Renault, Rolls Royce, Rover, Seat, Skoda, Suzuki, Toyota, Vauxhall i Volkswagen oraz do: DAF, Iveco, Leyland, Mercedes-Benz, Renault, Volvo i in. (wśród samochodów ciężarowych).

Obecnie FERODO produkuje kompletne szczęki hamulcowe do samochodów osobowych i motocykli, okładziny hamulcowe do samochodów ciężarowych, klocki hamulcowe do samochodów osobowych, ciężarowych i motocykli, okładziny sprzęgłowe, tarcze hamulcowe, płyn hamulcowy oraz cierne półfabrykaty przemysłowe. Ferodo jest dostawcą klocków i okładzin hamulcowych montowanych jako pierwsze wyposażenie dla wielu renomowanych producentów samochodów na świecie.

Posiada wiele nagród i wyróżnień, jak choćby Ford Motor Co. Total Quality Award, certyfikat ISO 9001. W Centralnym Laboratorium w Cawston House bezustannie opracowywane są nowe procesy technologiczne, bada się zastosowanie nowych materiałów, takich jak: polimery, ceramika, metale ciężkie i in. komponenty. Ferodo, jako pierwszy na świecie producent materiałów ciernych, otrzymało certyfikat ISO 14001. Dzięki temu możemy być spokojni o ekologiczną stronę zagadnienia.
Samochody nowo rejestrowane po 1.04.2001 r. musz
ą być wyposażone w zakresie układów hamulcowych, w części spełniające surowe wymagania Unii Europejskiej. Od 1 lutego 2004 r. w Polsce obowiązują przepisy zawarte w Rozporządzeniu Rady Ministrów (Dz. U. Nr 38 poz. 329) definiujące i normujące nowe zasady dystrybucji i stosowania samochodowych części zamiennych.

Badania i do
świadczenia
Od ponad stu lat, po dzie
ń dzisiejszy, Ferodo bezustannie dążyło do osiągnięcia najwyższej jakości, bezpieczeństwa i szczytu technicznych parametrów w technice hamulców. Ferodo inwestuje wiele milionów funtów i euro na badania rocznie, zatrudnia rozległą liczbę naukowców i inżynierów czyniących ciągle postępy w pogłębianiu światowej wiedzy i zrozumienia technologii tarcia. Bardzo wielu inżynierów pracuje nad nowymi produktami, kolejnymi zastosowaniami, w centrach technicznych na całym świecie.
W te
ście AMS Fade Simulation (2-3.08.2000) Ferodo Premier pokonało konkurentów (dwa czołowe koncerny w produkcji klocków hamulcowych) aż o 23 metry. Test polegał na ponad 10-krotnym, stałym nacisku na pedał hamulca, hamowanie ze 100 km/godz. Temperatura pracy - 700ºC. Uzyskano średni współczynnik tarcia 0,29. Pozostali konkurenci – 0,21 i 0,20.

Jako
ść oryginalnego wyposażenia (Original Equipment Quality)
Dzi
ęki stałym dążeniom do uzyskania perfekcji, Ferodo znalazło się w elitarnym gronie dostawców tzw. oryginalnego wyposażenia (OE). Klocki hamulcowe, szczęki i okładziny hamulcowe są dostarczane do wiodących producentów układów hamulcowych i samochodów. Przez ponad 100 lat Ferodo dostarcza tę samą najwyższą jakość OE również do sprzedaży detalicznej. Ferodo nie może iść na kompromis, gdy chodzi o bezpieczeństwo i dlatego wciąż oferuje wyroby w jednym, najwyższym gatunku.
Dla przyk
ładu, ścisła współpraca Ferodo z Citroenem, dzięki kombinacji: klocki Ferodo – System EBA (Emergency Braking Assistance) Citroena C5, przyniosła aż 20%-ową poprawę w hamowaniu.
W Chapel-en-le-Frith (Derbyshire) od kwietnia 2003 r. ruszy
ła realizacja gigantycznego przedsięwzięcia – produkcji klocków hamulcowych dla koncernu Volkswagen ( wówczas: Audi A3, VW Golf, Bora, Touran & Cityvan, Seat Toledo i Skoda Octavia). Zakłady zaopatrują VW w ok. 4 miliony klocków hamulcowych rocznie. Jest to największy kontrakt Ferodo dla tej fabryki zatrudniającej 850 pracowników, w której poza tym produkuje się klocki na pierwszy montaż dla Forda, General Motors, Daimler Chrysler, Renault, Toyoty i BMW. Przypomnijmy, że fabryka w Chapel-en-le-Frith specjalizowała siê do tej pory w produkcji 100 %-owego zaopatrzenia w oryginalne klocki hamulcowe dla Forda Focusa.

Rynek cz
ęści zamiennych
Wi
ększość klocków i tarcz na tzw. pierwszy montaż pochodzi od wyspecjalizowanych producentów, działających na zamówienia wytwórców samochodów w oparciu o dane i za zgodą konstruktorów systemów hamulcowych. Typowym przykładem są klocki hamulcowe. Wśród europejskich konstruktorów najczęściej spotykane są systemy opracowane przez Bosch (dawniej Bendix), ATE (Alfred Teves), TRW (dawniej Lucas i Girling) oraz Brembo. Nazwa i patent konstruktora nie oznacza wcale autorstwa poszczególnych elementów składowych układu hamulcowego. Np. uszczelki może produkować hiszpański Autofren, tarcze - Brembo czy Zimmermann, zaś klocki stosowane na pierwszy montaż pochodzą od takich uznanych producentów, jak: Ferodo, Textar, Jurid i Galfer. To te właśnie firmy liderują wśród dostawców materiałów ciernych. Cała prawda nie jest zbyt wygodna dla producentów samochodów i stąd unijne oznaczenia są skrzętnie zakrywane. Szersze opracowanie na ten temat można przeczytać na stronie: http://www.motofocus.pl/technika/technika_4528.php


 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego