Sport - Hamulce Net

Przejdź do treści

Menu główne:

Sport

Klocki hamulcowe

Powrót FERODO

FERODO swój powrót na polski rynek motoryzacyjny zaakcentowało swoją obecnością na torach wyœcigowych i trasach rajdów w 1995 r. Finansowe i sprzętowe wsparcie wielu zawodników starujących w Pucharze Cinquecento oraz Krzysztofa Federowicza (Ford Escort Cosworth) było I etapem sponsoringu FERODO w sporcie samochodowym. W rajdach samochodowych barwy Ferodo reprezentowała załoga Roman WRONA - Lech WÓJCIK startująca Renault Clio Williams, zaś w wyścigach tytuły zdobywał Lech WÓJCIK (założyciel P.H.U. ALPRO.)SEZON 1997

Będące importerem wyrobów FERODO, PHU ALPRO już w 1997 r. miało szczęście pomagać w odnoszeniu pierwszych sukcesów przez wówczas 24 – letnich, bardzo utalentowanych i jeszcze mało znanych kierowców: MARCINA TURSKIEGO oraz WOJCIECHA ZABOROWSKIEGO

Marcin Turski (ur.5.11.1973 r.) i Jacek Sciciński zdobyli Puchar CC w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski 1997 r.
Marcin Turski, Mistrz Polski klasy N 126, zdobywca III miejsca w wyścigowyn Pucharze Fiata CC w 1995 r. odniósł zwycięstwo w klasie, w prestiżowym Rajdzie Polski. W 1998 r. sezon rozpoczął od startu w Rajdzie Monte-Carlo, w którym miał szansę nawet na zwycięstwo w swojej klasie. W 1998 r. startował całkiem udanie zaledwie 86-konną Toyotą Corollą i sezon zakończył tytułem Mistrza Polski w swojej klasie.

W oczekiwaniu na swój wymarzony samochód, Marcin nie bez trudu zebrał pieniądze na Peugeota 106, którym sięgnął po kolejny mistrzowski tytuł. W sezonie 2000 pokazał się na trasach rajdów w zespole "Mocnych" w Mitsubishi. W sezonie 2001, Marcin wygrywał większość odcinków specjalnych, ale tylko 2 rajdy. Pechowy sezon zakończył na IV miejscu w grupie N RSMP.

Wojciech Zaborowski (ur. 1.08.1973 r.) i Jan Szymczak zdobyli w 1997 r. tytuły Mistrzów Polski w Rajdach Samochodowych w klasie N 3 (do 2000 ccm), uplasowali się na II miejscu w klasyfikacji tzw. "ośki" tuż za Januszem Kuligiem. Był to dla kierowcy ze Szczytna wyjątkowo udany rok. Powątpiewający w talent młodego kierowcy (startującego pierwszy pełny sezon w RSMP) dziennikarze i kibice, musieli wyzbyć się wszelkich wątpliwości po jesiennych sukcesach Wojtka, który zajął V miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Karkonoskiego oraz wygrał klasę w Rajdzie Semperit w Austrii (obie imprezy zaliczane były do Mistrzostw Europy).

· Zimowy Rajd Dolnośląski - I miejsce w klasie N-3 oraz I miejsce w F-2

· Rajd Krakowski - I miejsce w klasie N-3
· Rajd Kormoran Memoria
ł Mariana Bublewicza - II miejsce w klasie N-3
· Mi
ędzynarodowy Rajd Wisły - I miejsce w klasie N-3, Zdobycie tytułu Mistrza Polski w klasie N-3
· Rajd Karkonoski - I miejsce w kl. A-7, zdobycie tytu
łu I Wicemistrza Polski w F-2
· Rajd Semperit - I miejsce w klasie N-3 (z nowym pilotem - Tomaszem Malcem)


W 1998 r. rozpoczął sezon z Tomaszem Malcem, w barwach nowego teamu HOŁOWCZYC MANAGEMENT. Samochód - Mitsubishi Lancer Evo III gr. N. Zwycięstwo w grupie N Rajdu Kormoran oraz IV m. w klasyfikacji generalnej, znakomite miejsca zajęte w kolejnych eliminacjach dowodzą jak wielki to talent. Sezon zakończył zdobywając tytuł II Vicemistrza Polski w grupie N oraz bardzo bolesnym doświadczeniem w Rajdzie Karkonoskim. Powoli wracał do zdrowia, czego dowodem był udany występ w Rajdzie Kormoran w sezonie 2000. Niestety, nigdy nie wrócił do profesjonalnego ścigania.

SEZON 1998

W 1998 r. ALPRO (jako oficjalny importer FERODO) sponsorowało starty następujących zawodników w Samochodowych Mistrzostwach Polski :
* KRZYSZTOF WO
ŁKOWYSKI-TOMASZ TWARDOWSKI (HONDA CIVIC VTEC) zdobywcy I miejsca w klasie N-2 w Rajdzie KORMORAN
* MI
ŁOSZ MAJEWSKI w WSMP (Opel Kadett GSi) oraz w Rallycrosie (Fiat 126p). Po odniesieniu trzech zwycięstw w klasie H-2000 w WSMP zdobył tytuł Mistrza Polski. Gratulujemy !


Miłosz Majewski ur. 18.02.1977 r. w Warszawie. Pierwsze starty Fiatem 126p. Pierwszy sukces - miejsce na "pudle" w towarzystwie Jacka Chojnackiego i Antoniego Skudły w eliminacji Rallycrossu. W 1998 r. pewnie zdobył tytuł Mistrza w WSMP (klasa H do 2000 cm3). Sezon 2001 to starty w trzech dyscyplinach sportu samochodowego: GSMP, WSMP oraz MPRC

JERZY DYSZY-MIŁOSZ MAJEWSKI (FIAT CINQUECENTO SPORTING)
WALDEMAR DOSKOCZ
- (Peugeot 106 Rally) RAJDOWY SAMOCHODOWY MISTRZ POLSKI 1998, zwycięzca w Rajdzie Polski (pilot - W. Nosalik), zwycięzca w Rajdzie Warszawskim (pilot - M. Krząpa), zwycięzca w Rajdzie Wisły (pilot - M. Krząpa)JACEK SIKORA - MAREK KACZMAREK (FIAT CCS) zwycięzcy w następujących rajdach: Zimowym Rajdzie Dolnośląskim, Rajdzie Kormoran, Rajdzie Polski, Rajdzie Wisły i Rajdzie Karkonoskim. Bezproblemowo zdobyli tytuł : RAJDOWYCH SAMOCHODOWYCH MISTRZÓW POLSKI.

Pozostałe załogi teamu AUTOREX PPI-ETC : S. LEWANDOWSKI - M. ANDRUSZKO - I VICEMISTRZÓW POLSKI, zwycięzcy w Rajdzie Warszawskim, II miejsce w Rajdzie Wisły i D. JURCZAK - M. GRABIEC - II VICEMISTRZÓW POLSKI


SEZON 1999

W 1999 r. postawiliśmy na załogę D. Jurczak - M. Grabiec, startującą w rajdowym Pucharze Seicento. Po zwycięstwie w Zimowym Rajdzie Dolnośląskim, zajęciu II miejsca w Rajdzie Elmot, IV m-ca w Rajdzie Polski oraz II w Rajdzie Kormoran, nasza załoga zwyciężyła w klasyfikacji pucharowej.

Począwszy od Rajdu Kormoran w rozgrywkach o Puchar Peugeota pojawiła się załoga w składzie: Jacek Sikora - Lech Wójcik. Jacek Sikora początkowo odnosił sukcesy jeżdżąc Fiatem 126p. Po przesiadce do Cinquecento zwyciężał w Pucharze Cinquecento Abarth w 1994 i 1995 r. Dwukrotnie ukończył prestiżowy Rajd Monte Carlo. W następnych latach zdobywał tytuły Wicemistrza Polski w klasie Cinquecento Sporting (1996 i 1997) oraz Mistrza Polski w 1998 r.SEZON 2000
Ruszył Rajdowy Puchar Lanosa. Naszą sztandarową załogą była para Jacek Sikora – Lech Wójcik. W swym pierwszym starcie, na wymagających trasach Rajdu Polski, zajęli oni II miejsce w pucharowej klasyfikacji. W Rajdzie Elmot ponownie uplasowali się na II miejscu.

SEZON 2001

Do zmagań w klasyfikacjach zespołów sponsorskich GSMP, MPRC i WSMP zgłosiliśmy zespół o nazwie: ALPRO Racing – dystrybutor Ferodo i Brembo. Reprezentujący nasze barwy Miłosz Majewski, wywalczył w klasyfikacjach zespołów sponsorskich I m-ce w MPRC, II m-ce w GSMP i IV w WSMP. Niestety, ze względów zdrowotnych, Miłosz nie mógł dokończyć tak świetnie zapowiadającego się sezonu.


SEZON 2002

Paweł Zych był kolejnym wspieranym przez nas zawodnikiem. W sezonie 2002 brał udział w Rajdowym Pucharze Fiata Seicento. Rozpoczął znakomicie. Od zwycięstwa w Rajdzie Elmot. W odniesieniu tego sukcesu bardzo pomogła mu Majka Szpotańska, która jest nie tylko znakomitą pilotką rajdową, ale sama również świetnie radzi sobie za kierownicą rajdowego Cinquecento. Paweł, już bez Majki, nieco gorzej radził sobie w Rajdzie Festiwalowym i Rzeszowskim, opuścił starty w 2 eliminacjach eliminacjach zakończył sezon IV miejscem w Rajdzie Warszawskim.
Pomagali
śmy również młodej, zawsze roześmianej tyskiej załodze, Bogdan Choma – Michał Ranik, która stawia dopiero pierwsze kroki w Mistrzostwach Polski.
Jednak najwi
ęcej radoœci sprawiły nam starty Miłosza Majewskiego, który w sezonie 2002 ograniczył swoje starty do WSMP. Była to dobra decyzja, bowiem po zwycięstwach na torach w Poznaniu i Kamieniu Śląskim, Miłosz pewnie zmierzał do swojego drugiego mistrzowskiego tytułu. W ostatnich startach rozsądnie kontrolował sytuację na torze i zdobył upragniony tytuł w klasie N-1150.

Ferodo ma swój niebagatelny wkład w zdobycie wielu mistrzowskich tytułów w kraju i na całym świecie. Po Ferodo sięgają wszyscy: od zespołów Peugeota, Forda, Skody i Hyundaia w Rajdowych Mistrzostwach Świata, przez wszystkie Alfy Romeo 156 w wyścigowym Pucharze Alfy, Peugeoty 206 w Rajdowym Pucharze Peugeota, czy Fiaty w Pucharze Seicento, samochody turystyczne w niemal wszystkich serialach wyœcigowych, jak WTCC, BTCC, ETC., NASCAR, większość jednomiejscowych formuł, samochody terenowe w rajdach – maratonach, ciągniki siodłowe, po superszybkie motocykle. 
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego